Cesta medzi Turčianskymi Teplicami a Martinom

Autor: Ľuboš Majer | 21.8.2015 o 9:24 | Karma článku: 3,32 | Prečítané:  745x

Jedna z najnenávidenejších cestných komunikácií na Slovensku. Miestny jej už nepovedia inak, ako „Tankodrom“ . 15 a pol kilometra zlého sna vodičov. To je stručná charakteristika cesty I/65 medzi Turčianskymi Teplicami a Martinom.

Problém cesty I/65 sa netýka len vodičov. Tí, pokiaľ môžu, sa  danému úseku radšej vyhýbajú a využívajú trasu cez priľahlé obce. Obecné komunikácie však nie sú dimenzované na také množstvo vozidiel. Negatívne to ovplyvňuje život obyvateľov dotknutých obcí a najmä ich bezpečnosť .

Po dlhých rokoch, petíciách, aktivitách miestnych obyvateľov a upozorňovaní na nežiaduci stav sa zdá, že sa ľady konečne pohli a Žilinský samosprávny kraj avizoval začiatkom roka 2015 generálnu rekonštrukciu vozovky. Bolo vyhlásené a prebehlo výberové konanie, bol vybraný zhotoviteľ, ktorý už dodal dokumentáciu stavebného zámeru. Čaká sa na odborné stanovisko Ministerstva životného prostredia. Následne bude dokumentácia zaslaná na štátnu expertízu a až tak sa spracuje projektová dokumentácia na vydanie stavebného povolenia. Celý proces by mal byť ukončený ešte v roku 2015.

Rekonštrukcia bude samozrejme náročná. Treba sa pripraviť na dopravné obmedzenia, obchádzky a kolóny. Nielen obyvatelia dotknutej lokality, ale najmä motoristi určite privítajú, ak sa rekonštrukcia bude realizovať efektívne a bez zbytočných časových prestojov. Príliš často totiž bývame svedkami, že z dôvodu minimalizovania mzdových nákladov dodávateľ nepracuje vo večernej prevádzke, ani cez víkendy. Je to pochopiteľné. Dodávateľ len reflektuje na systém, ktorý je tak nastavený. Technologické postupy a stavebné procesy sú mnohokrát druhoradé pri stanovení termínov. Na prvý pohľad je problém cesty I/65 problémom dopravným. Po krátkom zamyslení sa je zrejmé, že je to problém systémový, a že riešenie má príliš veľa premenných, ktoré nespadajú do kolónky dopravy, ale napr. do podnikateľského prostredia, kvality života a životného prostredia, či pracovno-právnych vzťahov, či nebodaj korupcie. Problém tak nemá len motorista, či starosta  Jazernice, alebo Malého Čepčína. Problém má spoločnosť a systém, ktorým funguje. Áno, dopravná infraštruktúra je na Slovensku v zlej kondícii. Vytrhávať však riešenie tohto stavu z kontextu celospoločenského je krátkozraké. Riešenie musí byť prioritou nielen poslancov NRSR a vlády, ale aj poslancov komunálnych a župných. V tvorení kvalitnejšieho života občanov musí dôjsť k spolupráci naprieč politickým spektrom a k spolupráci medzi politikmi a občanmi a neodkladať riešenia. Inak nás budú „tankodromy“ a podobní kostlivci v skrini mátať ešte dlho.

Som rád, že sa situácia pohla. Ostáva nám len veriť, že rekonštrukcia cesty I/65 nepotrvá neprimerane dlho a že práce budú odvedené kvalitne. Nielen Turčania si vydýchnu, keď bude „Tankodrom“ minulosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Fico ide v šľapajách Babiša, buduje tím pomocníkov na komunikáciu

Od expertov si sľubuje zvyšovanie popularity.

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je otázna.

KOMENTÁRE

Prečo sa chce Bednár zhovädiť ako propagandista premiéra

Tomáš je z iného sveta, jemu sa dá rozumieť.


Už ste čítali?