Ako je to so žilinskou „Korytnačkou“ ?

Autor: Ľuboš Majer | 13.10.2015 o 21:32 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  122x

Krajské mesto, to nie je len pridelený status v rámci správneho delenia republiky. Vyplýva z historického, geografického a hospodárskeho významu mesta, ktorému bol tento status pridelený.

Automaticky predpokladáme, že v krajskom meste nájde občan toho podstatne viac ako v okresnom, či inom, menšom meste. Nehovorím teraz o krajských úradoch,  krajskom súde, či sídle VÚC. Hovorím o občianskej vybavenosti. Okrem skutočne štandardných záležitostí typu pošta, nemocnica, lekáreň, to sú aj zaradenia na trávenie voľného času, kultúrne stánky, či športoviská.

Práve pri športoviskách je to v Žiline zvláštne. Určite si nielen všetci Žilinčania, ale aj „cezpoľní“ pri spojení žilinská športová hala predstavia známu Korytnačku na Bôriku. V minulosti dejisko nespočetných športových udalostí, zápasov, turnajov, ale aj koncertov, či iných podujatí.  Dnes chátrajúca ruina bez využitia.

Hala je momentálne na základe memoranda, schváleného Mestským zastupiteľstvom v roku 2007, majetkom Georga Trabelssieho. Podľa názoru primátora Chomu, kupoval Trabelssie halu zo špekulatívnych dôvodov. Trabelssie sa bráni, že dohoda je jasná a že pozemky na Karpatskej ulici kúpil za 1 euro s tým, že postaví hrubnú stavbu a mesto mu bude platiť 860 tisíc eur ročne na prevádzku. Predstava bola jednoduchá. Niekoľko hodín halu bude využívať mesto a vo večerných hodinách Trabelssie na komerčné účely. Po 20 rokoch sa mu náklady na hrubú stavbu vrátia a Karpatskú by vrátil mestu za 1 euro.

Realita je však iná a stará hala je nielenže v dezolátnom stave, navyše Úrad verejného zdravotníctva vydal nariadenie, v ktorom zakazuje akékoľvek podujatia, či aktivity v nej. Žilinčania napriek všetkému športovú halu v meste chcú. A chcú, aby bola mestská. Na základe prieskumu je až 92% oslovených Žilinčanov práve za to, aby sa športová hala vrátila do majetku mesta Žilina. Z mnohých reakcií uvediem tie podnetnejšie. „V Žiline nie je jeden multifunkčný objekt, ktorý by naozaj reprezentoval Žilinu, ako krajské mesto“ „V budúcnosti by to určite pomohlo k rozvoju športu a viac mladých ľudí by sa o šport začalo zaujímať“. „Predovšetkým by ju mala využívať široká verejnosť, napr. ako skatepark, pre mestskú ligu florbalu, futsalu a organizovanie športových podujatí pre školy“ „ Do mesta by sa mali vrátiť športy ako hádzaná, basketbal či volejbal, ktoré tu doslova "vymreli" alebo, sú len v amatérskych kluboch“.“ S využívaním by sa dali spojiť obchody, kaviarne, reštaurácia, bufety, wellnes. Miesta, kde by ľudia po športe našli oddych a zrelaxovali by“.

S názormi Žilinčanov sa dá len súhlasiť. Je zrejmé, že Športová hala v Žiline neprejde opätovne do majetku mesta Žilina, čo potvrdili svojím rozhodnutím aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline. Z uvedeného vyplýva, že jednou z možných alternatív je, že mesto Žilina vybuduje novú halu. Otázne ostáva, do akej miery je to potrebné. Nie je jednoduchšie dospieť ku konsenzu medzi mestom a Trabelssiem? Situácia ohľadom športovej haly sa musí čo najrýchlejšie riešiť aby obyvatelia Žiliny mali opäť miesto, kde môžu tráviť svoj voľný čas, či už športovým alebo kultúrnym vyžitím. Futbalový štadión, nech je akokoľvek dobrý, je na krajské mesto málo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?