Envirovýchova v Turci

Autor: Ľuboš Majer | 9.11.2015 o 11:05 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  81x

Určite nepreháňam, ak poviem, že Žilinský kraj je jedným z najkrajších na Slovensku. Môžete namietať, že som zaujatý, pretože som tu vyrastal, mám tu rodinu, žijem tu a pracujem. Ale je to skutočne tak.

Prírodné krásy, aké máme v žilinskom kraji skutočne stoja za zmienku. Návštevník tu môže pokojne stráviť aj dva týždne a stále má čo obdivovať. Krásna príroda a čisté životné prostredie však nie sú samozrejmosťou. Bez zodpovedného prístupu k svojmu okoliu nie je možné plnohodnotne existovať. Môže sa vám zdať, že vás sa to netýka, že je to hudba budúcnosti. Ale ako môžeme zabezpečiť plnohodnotnú budúcnosť pre ďalšie generácie, pre naše deti, pokiaľ nebudú mať kam ísť na prechádzku do lesa, alebo k jazeru? Je to najmä o nich a pre ne.

Myslím si, že deti a mládež všeobecne musíme viesť k tomu, aby o svoje prostredie dbali. Nie je to len tým, že neodhodia papierik z čokolády na zem, ale do smetného koša. Musíme ich vzdelávať v oblasti ekológie a rozvíjať ich vzťah k prírode, životnému prostrediu a k zdravému životnému štýlu. Takáto osveta má okrem vzdelávacieho, aj preventívny charakter nielen vo vzťahu k prostrediu okolo nás, ale aj vo vzťahu k sebe samému. Môže to vyznievať až pateticky, ale skutočne, zdravý občan v zdravom prostredí musí byť prioritou akejkoľvek vlády, či samosprávy.

Preto sa mi veľmi zapáčil projekt, ktorý mi pri mojej návšteve v Turčianskej Štiavničke predstavil jej starosta. Občianske združenie Centrum envirnomentálnej výchovy Turiec v spolupráci s obcami Turčianska Štiavnička, Turčiansky Peter, Blatnica, za finančnej podpory obcí Turca a predovšetkým výraznej finančnej podpory mesta Martin, vyučujú deti environmentálnej  výchove. Na troch pracoviskách absolvujú deti rozdelené podľa  veku výchovno-vyučovací proces formou priameho kontaktu s faunou aj flórou turčianskeho regiónu. Jednoduchou a hravou formou tak v nich budujú vzťah k prírode, ekológii a svojmu okoliu. CEV nezostáva len pri výučbe a teoretické poznatky deti aplikujú priamo v prírode vo forme ekohier. To im umožňuje ľahšie pochopiť zložité vzťahy v rámci jednotlivých ekosystémov s ohľadom na vek detí.

Mňa osobne veľmi teší aj fakt, že CEV funguje najmä vďaka finančnej podpore mesta Martin. Som rád, že bez prihliadania na politické farby sa darí aspoň občas presadiť to, o čo sa snaží Strana TIP, a síce politiku spolupráce. A dobrý nápad, ktorý má úžitok pre celý región a je v prospech občanov bol realizovaný práve vďaka spolupráci medzi samosprávou. To je dnes, žiaľ, skôr vzácnosť ako pravidlo.

Pri výchove našich detí musíme pamätať na enviromentálnu výchovu. V dnešnej dobe sa stáva rovnako dôležitou, ako logické myslenie, jazykové zručnosti, či rozvíjanie pohybového talentu. Pretože budúcnosť našich detí máme v rukách práve tým, že ich formujeme. Je našou povinnosťou dať deťom možnosť správať sa zodpovedne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?