Nebojme sa zlepšovať

Autor: Ľuboš Majer | 26.11.2015 o 13:02 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  59x

Mali ste niekedy nutkanie spraviť niečo lepšie ako ostatní? Vylepšiť niečo? Proces, alebo výrobok? Určite áno. Určite aj vy ste si už aspoň raz povedali: kto toto vymyslel?

Zlepšovať, inovovať, ale najmä vyvíjať lepšie, funkčnejšie veci je podstatou človeka. Práve vďaka týmto vlohám a tomuto nutkaniu sme tým, čím sme. Posúva nás to vpred ako jedincov, ale aj ako celok. Celá spoločnosť, ba celé ľudstvo v podstate napreduje vďaka nespokojnosti s aktuálnym stavom vecí, či javov.

Uvedomil som si, že vek v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Skvelá myšlienka môže vzísť od geniálneho dieťaťa, zádumčivej tridsiatničky, ale aj od aktívneho seniora s obrovským prehľadom a nadhľadom. A práve s tým posledne menovaným som sa v podstate náhodou stretol. Nie na žiadnej predraženej startup konferencii, ale u nás v žilinskom kraji, v Martine.

Pán Martin Bukva ma prekvapil nielen svojou energickosťou, ale aj svojou zaujímavou osobnou históriou. Tento 75 ročný, mimoriadne aktívny dôchodca pracoval na rôznych inováciách v martinských strojárňach. Počas pracovného života bol tri krát ocenený, ako najlepší zlepšovateľ. Má dokonca aj ocenenie ministra hospodárstva za inovácie v ťažkom strojárstve.

Momentálne pán Bukva pracuje na cvičebnom trenažéri, konkrétne na trenažéri s prídavným náradím s mechanickým a elektronickým pohonom. Toto zariadenie je vhodné nielen ako kompaktná posilňovňa, ale vďaka svojej premyslenej konštrukcii funguje napríklad aj v beztiažovom stave. Jeho využitie tak okrem zdravotníctva a rehabilitácií vidí pán Bukva napríklad pri dlhých zaoceánskych letoch, v ponorkách, či vo vesmírnych staniciach, kde je precvičovanie svalstva tak potrebné a tak obtiažne.

Priznám sa, obdivujem pána Bukvu, ako s nadšením pracuje na svojej myšlienke. Zo svojho približne tristo eurového dôchodku si žiadnu pomoc dovoliť nemôže. Nemôže si dovoliť ani patentovať svoj nápad. Nemôže si dovoliť cestovať a predstaviť svoju myšlienku potenciálnemu záujemcovi. A tak ostáva pri prototype svojho zariadenia.

Budem sa opakovať, ale opäť musím konštatovať, že momentálne Slovensko nepraje šikovným ľuďom. Ľuďom, ktorí majú nápady a neboja sa ich realizovať. Mladí, či seniori, všetci sa boria s byrokraciou a necítia žiadnu podporu pri svojej snahe byť pre spoločnosť prínosom. Opäť sa presviedčame o tom, že potrebujeme zefektívniť podporu podnikateľského prostredia, zjednodušiť zakladanie firiem a živností, no najmä potrebujeme eliminovať korupciu. Tá škodí nielen podnikateľskému prostrediu najviac. Potom by sme si mohli dovoliť aj také služby, ako napríklad právne poradenstvo, alebo pomoc pri realizácii nových myšlienok pre ľudí, ako je pán Bukva.

Byť pasívnym konzumentom, prijímateľom, je nesporne jednoduchšie. Naproti tomu, byť aktívny, tvoriť, snažiť sa meniť veci k lepšiemu sa dnes často považuje za zvláštne, neúprimné, oportunistické. Verím, že sa to aktívnym ľuďom podarí čoskoro zmeniť. Či mladí, či starí, všetci si tvoríme našu vlastnú budúcnosť a budúcnosť našich detí. Nebojme sa preto zlepšovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?